


HENRY WOOL найвища якість в гармонії з природою
Що таке пиловий кліщ?
Варто чи ні боятись пилових кліщів? Що думають про це фахівці?
Від алергії страждають багато людей. Її причини — дуже різні. Одна із них - домашній пил. Так, в 1 грамі пилу може міститися від 200 до 15 тис. кліщів. Алергія на цих паразитів проявляється у вигляді кон’юнктивіту, чхання, нежитю, свербіння певних ділянок шкіри. Найважча недуга, яку вони викликають - бронхіальна астма.
Близько 65-98% людей у тій чи іншій мірі реагують на пил. Якщо подивитися на нього через мікроскоп, можна побачити лупу і волосся, лусочки шкіри, пилок, бактерії, грибки, різні синтетичні матеріали і навіть... кліщів, - пояснює ентомолог міської санепідстанції (СЕС) Галина Лемешко.
Викликають навіть бронхіальну астму
Пилові кліщі - дуже крихітні, невидимі неозброєним оком комахи. Вони живуть у наших матрацах, подушках, постільній білизні та м'яких меблях. Живляться лусочками відмерлої людської шкіри.
Щодня кожен із нас втрачає до мільйона мікрочастинок шкіри, - продовжує ентомолог. - Навіть чверті цього досить, аби кілька тисяч кліщів були ситі місяць!
Паразити не можуть самотужки перелізти з одної квартири в іншу. У цьому їм допомагають протяги і... люди. Ми переносимо їх на одязі, взутті, а також із меблями, та передаємо у спадок разом зі своїми старими подушками та перинами.
На перший погляд може видатися, що шкоди від таких кліщів немає. По-перше, вони не нападають на людину, по-друге, не смокчуть крові, - зазначає Галина Лемешко. - Насправді це зовсім не так. Є люди — і з кожним роком їх стає дедалі більше, - в яких вони можуть викликати алергію: кашель, сльозотечу, нежить, навіть бронхіальну астму.
Цікаво, що кількість пилових кліщів у квартирі різна. Найбільше їх можна знайти у спальні. Так, у двоспальному ліжку, за підрахунками учених, “живе” близько двох мільйонів кліщів. Менше — у вітальні і ще менше — у ванній кімнаті.
Найпоширеніший — постільний кліщ
Пилові кліщі почуваюся комфортно при температурі +20-30 град. Цельсія і вологості 80%, - каже ентомолог. - Якщо людина поспала вночі не менше семи годин, такий мікроклімат буде в її ліжку. Особливо, якщо матрац і подушка з ватою чи пір'ям. Вони добре вбирають вологу і зберігають тепло, створюючи ідеальні умови для колонії кліщів.
Є близько 130 видів кліщів. На Україні зареєстрували п'ять. Найпоширенішим у нас є так званий постільний кліщ.
За результатами досліджень Інституту імунології, якщо чисельність кліщів перевищує 100 особин на 1 грамі пилу, існує ризик, що людина захворіє, - додає співрозмовниця. - І що більше таких паразитів у квартирі, то серйозніші прояви алергії. Хворі страждають від загострень: більше кашляють, чхають. Власне, небезпека полягає не в самих кліщах, а в їхніх екскрементах. За день один кліщ виділяє до 15 фекальних часточок, - пояснює спеціаліст. - Вони мають виняткову здатність викликати алергію, адже сприймаються нашим організмом як чужорідний білок якого потрібно позбутись за будь-яку ціну (чиханням, кашлем, сльозотечею).
Спершу ці часточки піднімаються в повітря, де надовго зависають і змішуються з домашнім пилом. Коли людина вдихає повітря, вони потрапляють в її дихальні шляхи разом із пилом. Раптом може з'явитися нежить, приступи багаторазового чхання або кашлю, сльозотеча чи свербіння носа, - зазначає Галина Лемешко. - У важких випадках, якщо кліщів у помешканні дуже багато, навіть приступи задухи аж до розвитку бронхіальної астми.
Допоможе електрична грілка
Щоб позбутися алергічних захворювань, які спричинює побутовий пил, необхідно знищити в приміщенні кліщів, а також видалити усі алергени.
Схильні до алергії люди повинні перебувати в сухих, прохолодних приміщеннях, які добре провітрюються, - наголошує ентомолог. - За можливості відмовитися від пухнастих килимів і м'яких меблів.
Для повного знищення паразитів достатньо, щоб вони провели добу при температурі +40 град. Втім, це смертельно лише для живих кліщів. Інша річ - фекальні часточки. Аби позбутися кліщів і їхніх небезпечних екскрементів, слід робити сухе прибирання пилосмоктувачем сантиметр біля сантиметра, - наголошує ентомолог. - Зібрати сміття в мішечок і одразу винести його надвір. Інакше паразити розповзуться по квартирі.
Фахівець радить обробляти пиловсмоктувачем м'які меблі і регулярно просушувати постіль. Знизити вологість у ліжку допоможе електрична грілка.
М'які іграшки бажано зберігати на полицях у шафах, які зачиняються, щоб там не осідало пилу, - додає Галина Лемешко. - Окрім того, їх можна знезаразити: ненадовго покласти у морозильну камеру, а після цього - випрати.
Кліщі, а особливо їхні яйця, як зауважили вчені, гинуть від контакту з кухонною сіллю. Тому у воду для миття підлоги можна додати трохи цього мінералу.
Не слід заставляти меблями кімнати, особливо спальню. Під ліжком не варто зберігати якісь речі, адже там накопичується пил.
Теплий одяг слід провітрювати регулярно, - зауважує фахівець. - Хоча наші предки навіть не здогадувалися про пилових кліщів, вони просушували влітку зимовий одяг на сонці.
Галина Лемешко радить зберігати взуття в герметичних целофанових пакетах або пачках. Особливо - чоботи і черевики. А також - піддавати постільну білизну впливу вітру і морозу. Адже і висока, і низька температура для кліщів смертельна.
Алергени, що містяться у фекальних часточках кліщів, надзвичайно стійкі. Вони залишаються активними, навіть якщо їх годину кип'ятити, - розповідає фахівець. - Натомість їх знищує ультрафіолетове проміння.
Подушки, перини й ковдри бажано не рідше разу в рік здавати в хімчистку, напірники — обов'язково кип'ятити.
Якщо людина користується однією ковдрою і подушкою роками, там заводиться багато кліщів, - каже ентомолог. - Паразитів треба знищити, потім ретельно поприбирати в квартирі і лише тоді застелити ліжко новим матрацом, ковдрою і подушкою.
Людям, які дуже чутливі до пилу, не варто спати на подушках і матрацах з ватою чи пір'ям. Краще замінити їх на вовняні, у крайньому випадку синтепонові. Домашні тапки, взуття з ворсистою підкладкою необхідно раз на місяць прати з порошком і висушити на свіжому повітрі.
Для знищення кліщів також використовують інсектициди — спеціальні препарати, які знищують комах. Однак застосовувати їх у квартирах я не раджу, - підсумовує фахівець. - Ефект від цих засобів триватиме недовго, до того ж, вони шкідливі для здоров'я.



